Helikopter balesetben életét vesztette vasárnap Kobe Bryant kétszeres olimpiai bajnok, visszavonult amerikai profi kosárlabdázó, a sportág legendás alakja – jelentette először az amerikai TMZ hírportál, majd műsorát megszakítva valamennyi amerikai tévéállomás. A The New York Times című amerikai lap értesülései szerint a helikopteren volt Bryant tizenhárom éves lánya, Gianna, az ő egyik csapattársa és egy szülő.
A baleset a Los Angeles belvárosától mintegy negyvenöt kilométernyire északnyugatra fekvő kaliforniai Calabasas felett történt. Bryant a magángépével repült. Az első jelentések négy halálos áldozatról szóltak, később a megyei seriff a Twitteren azt erősítette meg, hogy a helikopteren öten voltak, és mindannyian életüket vesztették. A baleset okát és körülményeit az amerikai szövetségi légügyi hatóság (FAA) vizsgálja. Az FAA egyelőre csak annyit közölt, hogy a lezuhant helikopter Sikorsky S76-os típusú volt. A Los Angeles Times című amerikai lap riportere, Richard Winton arra emlékeztetett, hogy a tragédia idején a környező hegyeket köd borította.
A philadelphiai születésű legendás NBA-játékos negyvenegy éves volt, négy gyermek édesapja. Az aktív sporttól 2016-ban vonult vissza, 1996-tól húsz esztendőn keresztül a Los Angeles Lakers kosarasa volt, a csapattal ötször (2000, 2001, 2002, 2009, 2010) nyerte meg az észak-amerikai profi kosárlabdaligát (NBA). Kétszer (2009, 2010) a döntő legjobb játékosának is megválasztották, 2008-ban ő lett a bajnokság legjobbja, míg tizennyolc alkalommal vett részt az All Star-gálán. Az amerikai válogatottal 2008-ban Pekingben, 2012-ben Londonban bizonyult a legjobbnak az olimpiai játékokon. Az NBA vezetője, Adam Silver, még 2015-ben az amerikai kosárlabdázás történetének egyik legnagyszerűbb játékosaként méltatta őt.
Az Egyesült Államokat megrázta a tragédia, sportolók, közéleti személyiségek nyilatkoztak meg. Donald Trump amerikai elnök a Twitteren "szörnyűséges hírnek" minősítette a tragédiát. Barack Obama, az Egyesült Államok korábbi elnöke a kosárlabdázás "legendájának" nevezte, Gavin Newsom, Kalifornia demokrata párti kormányzója pedig közleményben hangsúlyozta, hogy Bryant "történelmet csinált", és "kikövezte az utat a játékosok új nemzedéke előtt".
Bryant több tévésorozatban is felbukkant, 2017-ben pedig a Dear Basketball című rövidfilmben olvasta fel saját verést, amit a sportághoz írt, és amit az Akadémia végül Oscar-díjjal jutalmazott.
emTV.hu // MTI // címlapfotó: Ethan Miller / Getty